KDO JE PATRIOT A KDO JE JEN FALEŠNÝ MESIÁŠ?

30.03.2018

Mnozí z nás pozorují, kterak se ve tmě topí pojmy jako jsou tradice, historie, kulturní dědictví, vlast, rodina, národ a mnohé další. Šance zastavit tento úpadek je jen na nás, nečekejte na Mesiáše, fakt nepříjde. 

Kam zmizel skutečný patriotismus? 

Asi každý by měl začít na tom nejspodnějším schodě. Na tom dlouhém schodišti, které má jako každý dům svá patra a při cestě vzhůru Vás budou pálit stehna, budete popadat dech. 

Musíme nejprve začít v místě kde žijeme, tedy pomáhat zlepšovat své okolí, být dobrovolníkem, organizovat společenské akce, znovu dávat lidi dohromady. Jistě já vím, že se již vytvořila silná sociální zeď, je třeba ji pomaloučku bourat. 

Pracujte například v bytových družstvech, to je ta nejdrsnější škola nevděku, ale i odpovědnosti. Přinese Vám to více šedin, než si dokážete představit, ale je to dokonalá přípravka, ale také skvělý detektor jestli vůbec na to máte. 

Využijte svých praktických schopností, byl jste hasič, zdravotník, tak se snažte zdokonalovat, přednášejte, buďte dobrovolným hasičem, milujete historii pište články, točte videa, organizujte tancovačky, soutěže o nejlepší štrůdl nebo bramborový salát. Věřte, že někdy stačí třeba pouhé organizování sousedského grilování, musíte být aktivní a upřímní. 

Neporadil jsem Vám? Založte tedy nejprve Facebookovou skupinu své obce, města, pište třeba o historii, foťte a až budete mít dostatek členů, udělejte brigádu, ale musí Vás to bavit a musíte tomu věřit, naší ideologií není Marx, ale láska ke svému okolí, propojování minulosti, přítomnosti a budoucnosti bez vyrvání kořenů starých stromů a přitom citlivé výsadby nových a zdravých stromků.

Já vím sociální sítě jsou někdy drsné, ale v hlavě noste tohle, že jestli Vás dnes 60% nenávidí a pomlouvá za vaši aktivitu, tak je to většinou pouze útok z jiného politického břehu, prostě co nejlevněji zadupat konkurenci v zárodku. No a 40% je přeci skvělé číslo :-)  

Naučte se být ironický, útočnost a vulgarita Vás orazítkuje a z téhle škatulky se velmi těžko dostanete, vlastně už nikdy. Nehledejte však laciné senzace, vždy myslete, že každý  krok v mediálním prostoru musí nést své riziko, jinak je to jen laciné hrdinství.

Tolik let zadupaného patriotismu musí projít znovu svojí evolucí. Bohužel v posledních letech se mnozí "patrioti" snaží pouze rychle nasednout do výtahu a co nejrychleji se dostat až do nejvyšších pater a pak ta scéna a pohled na vlastence a patrioty vypadá - bídně. 

Falešná představa, že patriot musí být co nejvulgárnější, nejagresivnější, aby dostal co nejvíce lajků na nebo měl co nejvulgárnější titulek na Parlamentních listech pouze devalvuje skutečný patriotismus a vrací vše o znovu a znovu o několik kroků zpět. 

Nemá proto cenu kritizovat každý pšouch. Uvědomte si, že rybníček je tak malinkatý, že vždycky na toho svého doktora Cvacha narazíte. Kompromis na cestě po schodech je důležitý, co bude až budete nahoře je pak už jen na Vás. 

Vlastenectví a patriotismus se pro někoho také stává zajímavou akcií na kterou lze vsadit a pragmaticky podporovat a následně při úspěchu kasírovat, aby ne, politika u nás je nejlépe organizovanou mafií, která je legálně financována ze státních prostředků - státních příspěvků. 

Například akcie strany Úsvit od začátku připomínají klasickou mýdlovou bublinu, která stoupala vzhůru, ale vlčáci se o bublifuk tak dlouho rvali, až jim praskla. Trochu mýdlové vody ještě zůstalo, ale mazlavou vodu na zemi už nikdo nenafoukne. Říkáte SPD? Tady bych se vrátil k ......

"Nemá cenu kritizovat. Uvědomte si, že rybníček je tak malinkatý, že vždycky na toho svého doktora Cvacha narazíte a v komunále to platí desetinásobně"

Pak tu máme vlastenectví - patriotismus, které se snaží svůj politický lesk vyleštit spoluprací se zahraničím nebo přímo vzorem a kopírováním v zahraničí. To neustálé koukání za plot je pro nás historicky typické, všechny ty mezinárodní internacionály, komitéty nebo freundschafty a velké vzory,  apod. Upřímně většinou se koukáme za plot kvůli podpoře, financím, ale nebojte nikdy žádné nepříjdou, tedy dokuď stojíte sotva na prvním schodě. 

Často bohužel přichází ruku v ruce ta naše snaha být v některých věcech papežštější než papež, to všechno známe a máme tak trochu v sobě geneticky zakódované, je to jen takový urychlovač "vlasteneckého" sebevědomí, které však většinou čeká bolestivý poločas rozpadu. Víc ruští, než Rusové, švýcarští než Švýcar fanaticky až do krve obhajovat politiky z první ligy, věřit každému slibu od politických mrtvol nebo sdílet každou kravinu o práškování z letadel. 

Je to jako s chlastem, být alespoň trochu střízlivý Vám dává větší šanci vydržet u stolu déle a nedělat ze sebe zbytečně čitelného trubce. Už teď víme co následně přichází - vystřízlivění, zrada, pomluvy a konečné poraženecké a pokorné čekání na příšerně dlouhou etapu s divným názvem normalizace vědomí. Já jako příznivec neutrality (o tom někdy příště) se držím pravidla, že osobní absolutní nenávist, ale ani absolutní oddanost či obdiv do politiky nepatří.

A tomu náhlému probuzení vlastenectví u většiny parlamentních stran, věnuji fakt jen jednu větu, jde jen další fintou na voliče, jak si v bahně pod sebe naházet pár blbců od kterých se jen odrazí znovu na pevnou zem za pomoci velkých bilboardů, velkých bílých lvů a sněhových košil.

Někoho to urazí, ale je fakt k smíchu, jak každý kdo 9 x vystřelil na vojně ze samopalu hned  zakládá pohraniční stráž a domobrany státních hranic, ale v ulici před domem si neuchrání ani zadní sklo u automobilu. Nesnažte se měnit svět, ale okolí kolem sebe, tady začíná ta první buňka, ten první schod. Buňka která na sebe bude nabalovat další a další nápady a iniciativy, až se stane tak silnou, že budou naše nejprve malé obce v komunálních volbách, pak města a nakonec si skutečně vygenerujeme dostatečné elity k řízení státu, bude to trvat, ale jiná cesta není. Tedy můžete to vzdát a nadávat to je jasné a pohodlnější, než o sobě číst, že děláte brigády jako za komančů (akce Z), že jste fašoun, protože chcete udělat nějakou akci spojenou s historií naší země. 

A nemusíme u toho být jen vulgární bojovníci na sociálních sítích. Nebude to zítra, ale jednou si vezmeme svůj stát zase zpět, věřte, že pozdě ještě nebude. Máte kolem partu co by chtěla kandidovat v komunálkách a cítíte se jako patriot, napište už je nejvyšší čas.

Jiří Vítek

předseda strany PATRIOTI ČR