Na palubě se tančí, koloběžky bzučí, čáry se malují, blázni se radují

20.09.2021

Vážení sousedé, k otázce, která má hodnotit práci primátora, vezmu to, jak se říká, jen po povrchu. Každý z vás kdo žije v Praze, může sám ještě naštěstí svobodně hodnotit, jak se metropole mění. Spousta nových čar na silnicích s piktogramy cyklistů. 

Po elektrobusech ani vidu ani slechu, asi je mají nahradit elektrokoloběžky odložené uprostřed chodníků. 

Libeňský most, téma minulých voleb, kde se před nimi tajtrdlíkovalo, se zázračně sám uzdravil. Atraktivitu městské dopravy má pravděpodobně zvýšit zdražení jízdného. Na kontrolu vašich elektroměrů, zda nemáte moc dlouho prázdný byt, se naštěstí ještě nedostalo. 

Výstavba městských bytů jede tempem, že se cena nemovitostí v Praze dostala do výšin, že dosáhnout na nový byt je nejen pro mladé prakticky nereálné. Zato fangliček a praporků se vyvěšuje na magistrátu jak na brazilském karnevalu. 

Chápu mimopražské, že si chtějí přivést do Prahy v rámci katapultování do politiky i kus své vesničky či města, ale metropole je organismus, který nezvládne další zahušťování výstavbou, ani nechce jako úhlavního nepřítele motoristu. Praha nemůže otevírat náruč a dlaň všem nápadům a módním trendům bez rozmyslu. Praha se má starat o Prahu, respektovat své sousedy a především budovat moderní, bezpečné a zdravé město pro své obyvatele, ale chce to selský rozum, ne populismus, fotečky a pokrytectví. Politika není o tom být jen pro všechny hezký, usměvavý, ale myslet i na to, co bude zítra, že ten kdo přijde po vás, nezmuchlá pitominy, co jste nakreslil či natropil, ale plynule na ně naváže. 

Tomu se říká rozvoj. Pravda je, že Praha nestagnuje poslední tři roky, ale minimálně deset let a dlouho to nevydrží.

Jiří Vítek, místostarosta MČ Praha 8