PATRIOTI ČR

Vítek (Patrioti) Důl na lithium byl zrušen za 40 milionů, ale samotné lithium prodáme. 3 roky ekologové a politici mlčí!Náhoda?

22.03.2017

Jak symbolické, že v roce 2011 z peněz EU byl zrušen poslední důl v Cínovci. Získat areál nebylo jednoduché, protože na této nemovitosti bylo více než padesát soudcovských zástavních práv. Trvalo dva roky, než se radnici podařilo od správců konkurzní podstaty získat areál včetně všech pozemků o rozloze přes šest hektarů. Stálo to 2,6 milionu korun. V roce 1990 byla skončila i těžba na ložisku Cínovec - jih. O dva roky později byl dobývací prostor Cínovec zrušen. Firma, která areál v roce 1991 zprivatizovala, jej použila pouze jako prostředek pro získání podvodnýchúvěrůz bank a poté zmizela ze scény. Jediné, co po ní zůstalo, byly dluhy a ruina. Likvidace posledního dolu stála 40 milionů a z 90% ji financovala EU.

Zastavit povrchovou těžbu už prakticky nejde

Tu šetrnější tzv.Janečkovu těžbu povrchovou asi těžko zastavíme, protože minimálně separace lithia z písků má již posvěcení třemi EIAmi. Divné je, že bez povšimnutí prošlo 3x schvalování EIA na těžbu z odkaliště a za tu dobu se nikdo z politiků k tomuto problému neozval, ačkoliv celá anabáze začala již v roce 2013. Velkým problémem je, že se odtěžený materiál z odkaliště by se měl vozit ke zpracování do cca 12 km vzdáleného prostoru s důlní vodou, která je jako jediná v ČR zdarma a měla by být využívána k plavení písků. Náhoda, že nikoho to nezajímá? Především je zajímavé mlčení od politiků z Ústí nad Labem. Někteří prostě vědi a druzí nic netuší, tak nyní jedno zajímavé jméno muže, který je blízko jak Janečkovi, tak samotnému Ústí.

Dle studie Cínovecké depotie a.s. je předpokládaná doba povrchové těžby 5-6 let . ( Zdroj: Souhrnný plán sanace a rekultivace NOFIN-DP Cíno). 

Kompletní informace o těžbě a vlivu na okolí zde od ministerstva životního prostředí.

Karel Janeček. Zdroj: commons.wikimedia.org/
Karel Janeček. Zdroj: commons.wikimedia.org/

Kamarád z radnice a milovník Tesly

Ač se nám může zdát, že povrchová těžba není tak strašná jako ta, kterou chystá jiná firma, přesto 700 tun za den se musí někam převést apod., tak stejný smrad z nákladních vozidel, nebo alespoň podobný vane přímo z radnice Ústí nad Labem. Je to jako v pořadu " Věřte-Nevěřte"... . Hned na začátku bych citoval ze stránek Karla Janečka ,"V Nadačním fondu pomoci Karla Janečka Vám podáváme pomocnou ruku, pokud jste obětí například podvodů, agrese apod."

MARTIN HAUSENBLAS je členem nadačního fondu Karla Janečka, který tuto těžbu bude provádět, jako hlavní investor. Odkaz zde  , dle komentáře na stránkách Janečka fajn a férovej chlapík :-) a jedeme dál. 

Jeden z jeho zaměstnancům uvedl médiím jaká je atmosféra v Hausenblasově firmě vedenou Vladimírem Štěpánkem "Na pravidelné poradě vedení defiloval mezi zaměstnanci náš generální ředitel se samopalem na zádech, což zdůvodnil tím, že podobných zbraní má doma ještě několik a chce navodit ve firmě vojenský režim," prozradil zaměstnanec firmy. Na svého šéfa prý také za to podal trestní oznámení na policii. "Dále nechal pod okny firmy připravit hroby, kterými motivuje manažery, jak dopadnou, když nebudou výkonní. Manažeři nemají jména, ale čísla, jimiž jsou oslovováni," přidal další šokující informace. Zdroj zde

MARTIN HAUSENBLAS, zdroj: commons.wikimedia.org
MARTIN HAUSENBLAS, zdroj: commons.wikimedia.org

Kdo je a byl MARTIN HAUSENBLAS?

V Ústeckém kraji proběhla v lednu 2017 schůzka akademiků a podnikatelů s cílem dostat do regionu chystanou supermoderní továrnu od automobilky Tesla, tedy další montovnu. Jedním z hlavních iniciátorů je autor projektu Martin Hausenblas.

Martin Hausenblas v komunálních volbách v roce 2014 byl zvolen zastupitelem města Ústí nad Labem, když jako nestraník vedl kandidátku subjektu PRO! Ústí (tj. nezávislí, SZ, STAN a Piráti). Platforma PRO! Ústí získala 17,4 % hlasů a skončila na druhém místě ze všech 14 kandidujících subjektů. Dne 10. listopadu 2014 byl zvolen 1. náměstkem primátora města pro oblasti: dohled nad majetkem města, společnostmi a organizacemi s majetkovým podílem města, zavedení principů průhledného hospodaření a open data. Post zastával až do 24. června 2015, kdy se rozpadla magistrátní koalice a mimo jiné i Hausenblas byl z funkce odvolán.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Starší článek, který souvisí s již přečteným textem...

Voda byla ukradena, nyní se chystá potichu ohromná krádež lithia

Americká společnost Tesla vybírá v Evropě druhé místo pro svoji druhou velkou továrnu a jednou z možných lokalit je Česko. Vše pod pláštíkem ekologického hospodářství a ochrany životního prostředí. Spekulacím o atraktivitě Česka pomáhá zmíněná skutečnost, že v Krušných horách jsou k dispozici velké zásoby lithia, o kterém se mluví jako o nové ropě. Lithium je klíčová surovina pro výrobu baterií, které jsou zas jednou z klíčových součástek celého elektromobilu. Rve se o něj americká Tesla, společnost Geomet, patřící do australského konsorcia European Metals,ale také firma Cínovecká deponie, kterou vlastní skupina RSJ miliardáře Karla Janečka.

Dopadne to skutečně tak, že Tesla nám tady postaví montovnu za státní podpory, zaměstná za pár šupů sto pracovníků z Česka, který budou rádi za 15 tisíc hrubýho a zisk půjde stejně jako u vody do zahraničí? A lithium bude těžit zahraniční firma, která bude zisk "odvážet" do zahraničí? Copak to neumíme sami? My skutečně umíme jen jak hlupáci za státní peníze rekultivovat pomocí státem vydržovaného podniku DIAMO zahlazovat škody po "napakovaných" uhlobaronech?

Lithium karbonát za posledních 13 let zdražil až čtyřikrát na zhruba šest tisíc dolarů za tunu a jeho spotřeba se má do roku 2020 až zdvojnásobit. Cena cínu za uplynulou dekádu stoupla víc než pětkrát na 20 tisíc dolarů za tunu. Pod Cínovcem leží ohromné zásoby cínu, lithia, ale i wolframu.Těžařům nahrávají rostoucí ceny kovů na světových trzích a také fakt, že lithium i cín musí evropský průmysl dovážet z Číny nebo jižní Ameriky. Žádný jiný tak velký zdroj v Evropě zatím neexistuje. Ekonomická návratnost ložiska je nezpochybnitelná.

Podle provedených výpočtů se u nás nalézá téměř 6 % světových zásob lithia.

Podle velmi střízlivých odhadů je na Cínovci 37 milionů tun rudy., které obsahují lithium karbonát ve výši 0,8 procenta a 28 milionů tun rudy s obsahem cínu 0,4 procenta. Pokud stát zahájí těžbu, může lithium na Cínovci dobývat minimálně 50 nebo i 100 let. Třicet let staré odhady hovoří o tom, že by na Cínovci měl být až milion tun lithia. Při současných cenách by se kov prodal za tři biliony korun!

Jestli necháme potichu tuto krádež spát, tak se zase se někdo na náš úkor napakuje, vytěží naše lithium a nám tu zbude zdevastované okolí těžby, poškozená krajina, a lithium budeme dál draze kupovat a přitom naši horníci nemají práci, nechápu proč nás tu bude vykrádat zahraniční firma , copak by jsme si nemohli lithium vytěžit v rámci státního podniku a prodat!!

Nechme to našim vnukům

Nejsem žádný Nostradamus, ale věřte, že za 10 nebo 20 let tu bude zákon o kvótách na elektromobily (vozidla pro poštu, sanitky, policisté, hasiči, dopravci potravin do center velkých měst, a pak příjde řada i na obyčejné uživatele vozidel), to vše v zájmu "záchrany" světa a pod pláštíkem ochrany životního prostředí s velkou podporou zkorumpovaných politiků ( jen si vzpomeňte na faleš solárních elektráren). Lid bude tleskat a závislost na ropě se vystřídá za závislosti na lithiu. A naše děti, vnučky, vnuci si budou drbat hlavu, proč jejich otcové, dědové, babičky prodali jejich případný blahobyt za pár stříbrných. Nechme toto bohatství našim vnukům, na nás je jim ho uchránit.

Jiří Vítek, předseda strany PATRIOTI ČR